čtvrtek 12. dubna 2012

Recenze - Poslední upír

Posledni upir (Christopher Pike) obalAnotace:

Osmidílná sága Poslední upír amerického spisovatele Christophera Pikea získala nesmírnou oblibu nejen mezi čtenáři z řad teenagerů a byla přeložena do mnoha jazyků. Nyní se s prvním příběhem upírky Síty můžou seznámit i čeští fanoušci akční fantasy literatury s prvky mysticismu a romance.

Obyčejná teenagerka, řeklo by se - i když neobyčejně krásná, inteligentní a obratná jako šelma. Říká si Alisa, Lara, Melissa, jak ji zrovna napadne...Nikdo neví, že ve skutečnosti se jmenuje Síta a chodí po světě už pět tisíc let. Je upírka. Třebaže sluneční svit ji neproměňuje v popel, neděsíji krucifix, nedokáže přivolat smečku vlků, neumí létat, na noc neuléhá do rakve a nedělá z lidí sobě podobné jen tím, že by z nich sála krev. Krev ji ovšem fascinuje - od dávných časů, kdy vyrůstala v malé indické vesničce a shodou neblahých náhod se připletla k jistému tajemnému obřadu... Tehdy přestala být normálním smrtelníkem.Jejím údělem je bloudit napříč staletími a tisíciletími a přežívat, jak se dá. Teď žije v zapadlém americkém městečku, ale klid tu nenachází. Zdá se, že je jí na stopě někdo, kdo o ní zná celou pravdu a snaží se ji zabít. A taky se v její blízkosti objeví mladík, který je nápadně podobný muži, jehož bezmezně milovala a který zemřel před pěti tisíci lety.


Pocit po dočtení: Kršina je všude!!!

Video:


Proč jsem si knihu vybrala

Upřímně? Nevím, nevím. Viděla jsem jí v knihovně a řekla jsem si, že už ze srandy si knihu musím půjčit. Na první pokus to nedopadlo, a tak jsem si jí tedy půjčila podruhé. To už jsem jí naštěstí přečetla.

Něco málo k obálkám

Nejprve k české obálce. Není úplně nejhorší, ale moc mi nesedne. Modelka mi připadá spíš jako nějaká 15-letá holčička trpící komplexem nevinnosti než 5 000 let stará upírka. Nehledě na to, že pocházely z Indie, tudíž by to maličko mělo vypadat. Jinak mi ale na obálce nic nevadí a je vcelku obstojná. Poslední upír má hodně různých vydání, tudíž by nebylo od škody se na ně podívat blíže:

1) Anglické obálky

Ach ano. Poslední upír je trošičku starší kniha, tudíž tu máme tři různá vydání, podle Goodreads. První z nich.. No, evidentně se asi jedná o Sítu. Je ale rozmazaná a.. Nevím, co dělá. Hrůza, co to proboha je? To i ty zbylé dvě obálky jsoud daleko lepší. Sice starší, ale Síta tam je alespoň s Jakšou, na druhé je Jakšův had, či had Jakšíny. Vyberte si.

The Last Vampire (The Last Vampire, #1)The Last Vampire (The Last Vampire, #1) The Last Vampire (The Last Vampire, #1)

2) Francouzské obálky

 Daleko lepší než ty anglické. Sice mají k dokonalosti daleko, ale i snaha se cení. Ta první mi připomíná zubatou Annu Boleynovou v blonďaté verzi, trochu moc laciná. Ta druhá není špatná, docela se vyvedla.

La promesse (La Vampire, #1)La Promesse (La vampire, #1)


3) Řecká

Sice hodně vyretušovaná a nabarvená a plastická, ale má v sobě něco, co zaujme. Asi ta alphabeta :D

Έρωτας Bαμπίρ (Δίψα, #1) 

Hodnocení (může obsahovat drobné spoilery)

Hlavní hrdinka používá různá jména, během dlouhé doby. Je totiž upírka. Nechává si ale říkat Síta. Svými nejbližšími. Je to už pět tisíc let, co chodí po zemi. Tehdy dávno, v prastaré Indii, se připletla k obřadu, kde poznala Jakšu, kterého údajně posedla Jakšína, zlý duch. Jak se později ukázalo a jak Jakša rostl, stal se z něj upír. Poté, co Sítin otec zemřel, se pro ní Jakša vrátil, aby z ní udělal svou nevěstu. Stalo se. Během putování se setkali s Kršinou, mudrcem, kterého bychom mohli považovat za něco jako Buddhu. Nutno podotknouti, že Síta ho později považovala za Boha a i Jakša k němu měl respekt.

Vracíme se do moderní doby. Síta se setká s panem Rileyem, který je ve spojení s někým, kdo po Sítě jde. Věřili byste, že malá atraktivní blondýnka je vraždící monstrum sající krev? Bohužel. Síta se nebojí zabíjet. Později se dostává na střední školu, kde se pokouší svést detektivova syna, aby s jeho pomocí odhalila, kdo jí sleduje. Nechybí samozřejmě ani pošuk, z kterého se později vyklube nejlepší kamarád.

Děj knihy mne vcelku překvapil. Kdo by čekal, že upíři pocházejí z Indie, že? A k tomu ještě, že celou knihu bude provázet Kršinovo duchovní poselství? Místy mi Kršina lezl pěkně krkem, doslova. Byl úplně všude! Chudák upírka se řídí vším, co jí řekl! Síta sama o sobě je hodně sympatickou hrdinkou, vskutku jsem si jí oblíbila. Pokud jde o šíleného Jakšu, měla jsem ho ráda až na konci.

Co mne překvapilo, byla debata mezi Sítou a Jakšou o situaci na Zemi a o vesmírných plavidlech. Že by narážka na Hvězdné lidi?? Četla se skvěle, byla krátká. Rozhodně jsem zvědavá na další díly. V některým místech jsem se docela nasmála.

Konečné hodnocení:   75 %

Zdroje: 
Anotace
Obálky
Obrázky
Ukázka

Ukázka:

Detektiv se usmál. "Než jste se přistěhovala do Mayfairu," řekl, "žila jste v Los Angeles, konkrétně v BeverlyHills, Grove Street dva pět šest. Je to dům o rozloze čtyři sta čtverečních stop, se dvěma bazény, tenisovým kurtem, saunou a malou observatoří. Nemovitost se odhaduje na šest a půl milionu. Do dnešního dne jste zapsaná jako jediný majitel, slečno Perneová."

"Být bohatá není zločin."

"Vy nejste jen bohatá. Jste velmi bohatá. Jak jsem zjistil, vlastníte pět různých nemovitostí po celé zemi. Při dalším pátrání se ukázalo, že pravděpodobně vlastníte právě tolik - pokud ne víc - nemovitostí v Evropě a na Dálném východě. Váš soubor akcií a jiných cenných papírů je značný - v hodnotě stovek milionů. Ale nepodařilo se mi odhalit, jak jste k tak neuvěřitelnému bohatství přišla. Nikde není žádný záznam o rodině a věřte mi, slečno Perneová, že jsem si na hledání dal záležet."

"Já vám věřím. Povězte mi, koho jste kontaktoval, abyste získal tyto informace?"
Užíval si vědomí, že vzbudil můj zájem. "Moje zdroje jsou samozřejmě důvěrné."

"Samozřejmě." Zírala jsem na něj. Můj pohled je velmi mocný. Někdy, když si nedám pozor a zadívám se příliš dlouze na květinu, uschne a zvadne. Úsměv pana Rileyho se začal ztrácet. "Kolik chcete?" zeptala jsem se ho.

Moje otázka ho ohromila, ale zároveň potěšila. Nebude první, kdo si ušpiní ruce. Jenže si neuvědomuje, že skvrny od krve jsou vydatnější než od bláta a ušpiní na delší dobu. Ano, pomyslela jsem si znovu, možná nebude tak dlouho žít.

"Kolik nabízíte?" odvážil se.

Pokrčila jsem rameny. "Podle toho."

"Podle čeho?"

"Podle toho, jestli mi řeknete, kdo vás ke mně nasměroval."

Urazil se. "Ujišťuju vás, že nepotřebuji nikoho, aby mě směroval. Odhalil jsem ty zajímavosti o vás zcela sám."

2 komentáře :

 1. Divím se, že se ti líbila. Ale neberu ti to. Pro mě je to nejhorší knížka, jakou jsem kdy četla. Síta je sice 5000 let stará upírka, ale místy to opravdu přeháněla.
  Navíc mi nějak nesedl původ upírů z Indie... :/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele myslim, že to je spíš dobou, kdy sem to četla.. :D Měla jsem fakt divnou náladu...

   Smazat