neděle 26. srpna 2012

Recenze - Poslední píseň

Posledni pisen (Nicholas Sparks) obalAnotace:

Život vzpurné sedmnáctileté Ronnie se obrátí vzhůru nohama, když musí opustit milovaný New York a odjet na letní prázdniny za svým otcem do ospalého městečka u moře. Nemůže se smířit s tím, že její táta, koncertní pianista, před třemi lety odešel od jejich rodiny. Ronnie se rozhodne, že odmítne každou tátovu nabídku ke smíření, i když po jejich společně prožívané vášni pro hudbu se jí tajně stýská.
Na městské pouti se Ronnie seznámí s výstřední dívkou Blaze, která by mohla být skvělou kamarádkou nebýt jejího násilnického kluka Marcuse, a potká pohledného Willa. Ronnie ho považuje za hloupého frajírka, ale brzy bude muset svůj názor změnit. Ostatně o těchhle prázdninách na ni čeká krom velké první lásky i mnohem větší a osudovější překvapení. Na konci léta bude Ronnie dospělejší, moudřejší, o trochu smutnější a – zamilovaná.
Proč jsem si knihu vybrala

Jako první jsem bohužel viděla film, takže názor na knihu mohl být trochu zkreslený. Naštěstí se mi film líbil, a tak jsem chtěla poznat i knižní zpracování.

Fimový trailer:


Něco málo k obálkám

The Last Song The Last Song

Klasická anglický obálka se mi moc a moc líbí. Je jednoduchá a k Sparksovým příběhům se tahle pláž prostě hodí. Naše zpracování obálky také není špatné a mám ho moc a moc ráda. Další ze zpracování je filmový obrázek s modrými doplňky. Není to až tak úplně moje gusto, ale nejhorší rozhodně taky ne.

 I když další z anglických obálek není podle filmu, líbí se mi ten nápad. Portugalská obálka by byla hezká, kdybych chápala, jakou souvislost má s dějem knihy.


Do německé obálky jsem se zamilovala. Vypadá přesně tak, jak bych si zamilovaný román představovala. Ani italská obálka není vůbec špatná.


Motýlci by se mi asi i celkem líbili, ale na téhle obálce mi přijdou kdoví proč mimo mísu. Turecká obálka má fajn nápad, ale Turci k Poslední písni prostě nejdou.

Hodnocení

Ronnie je typická sedmnáctka z velkoměsta. Večírky, alkohol, kluci, problémy s chováním. To se má ale změnit, jakmile nadejdou letní prázdniny. Ronnie je nucena odjet se svým bratrem Jonahem do malého nudného městečka u moře, kde mají strávit dva měsíce se svým otcem. Ronnie odmítá s otcem byť jen promluvit, pořád mu totiž neodpustila to, že před třemi roky odešel od jejich matky. Jonah naopak vítá možnost strávit každou minutu se svým otcem, bývalým koncertním pianistou a pustit se do sestavení vitrážového okna do místního kostela, který před nějakým časem vyhořel. 

Ronnie proto raději zkoumá, co nabízí zdejší městečko a na pouti se seznamuje s Blaze, celkem milou dívkou, kterou má však v moci její násilnický přítel Marcus, který okamžitě vyjede i po Ronnie. Dále tu máme frajírka Willa, bohatého synáčka místních boháčů, který má svůj život skvěle nalajnovaný. Ronnie proto raději tráví čas s nimi než s otcem doma. Odmítá také hrát na piano, které jí příliš připomíná otce. Přitom by mohla dostat tak skvělé stipendium na jednu z nejvyhlášenějšich vysokých škol...

Ronnie je také velká ekoložka a je stůj co stůj rozhodnutá zachránit hnízdo želvích vajec na pobřeží, i kdyby to mělo znamenat, že u nich bude celou noc spát. Zjišťuje, že Will vlastně není až tak špatný a postupně se do něj zamilovává. Nudné léto se tak mění v zábavu a zamilovaná Ronnie si začne přát, aby se nemusela vracet k matce, s kterou se jen neustále hádá. Stíny minulosti ale nikdy nespí a jsou připraveny v tom nejlepším zasáhnout. Ronnie tak bude představena před těžkou zkoušku a tragédii, která jí změní celý život a je jen na ní, jak se s tím popere.

Poslední píseň patří mezi jednu z nejdojemnějších knih, které jsem kdy četla, pokud jde o zamilované romány. Nicholas Sparks ví, jak čtenáře zaujmout a i pokud jste viděli film a znáte děj, tak vás kniha stejně překvapí. Je psaná svěžím stylem, který vám nedovolí se nikdy nudit. Téma celého příběhu je nadčasové a čtenář se s ním dokáže snadno ztotožnit. Díky tomu pak knihu ještě lépe prožívá a dokáže se do hlavní hrdinky vcítit. Máme tu romantické prvky, které ostře kontrastují s problémy v rodině a s přáteli. Dostváme se tedy k otázkám, co je dobré a jak by se rodiče měli chovat ke svým dětem. Je dosti možné, že vás kniha nakonec rozpláče, což je samo o sobě dobré znamení - čím je kniha lepší, tím bouřlivější emoce ve vás dokáže vyvolat.

Díky tomu, že se jedná o příběh z reálného světa, nejsou hrdinové knihy žádné nadpřirozené bytosti oplývající nebeskou krásou a dokonalostí. Ronnie tak není žádná krvesající slečna, ale normální holka s teenagerovskými problémy, které musel někdy řešit každý z nás. Díky tomu si jí ihned oblíbíte. I přes její drsnou fasádu a prvotní namyšlený přístup k otci se v ní skrývá správné a citlivé děvče, které však musí skrze skušenosti poznat, co je správné. Will může vypadat jako dokonalý bohatý chlapeček, ale právě to mu je největším problémem - musí se naučit rozhodovat sám za sebe. Pak tu máme Jonaha, chlapce, kterého nikdy nikdo pořádně nedocenil, ale i přes svůj mladý věk dokáže dělat hotové zázraky. Blaze a Marcus jsou vítanými "záporáky", kteří děj skvěle oživí. A pak tu máme Steva, otce Ronnie, kterého jsem si naprosto oblíbila. Atmosféra piana je skvělým doplňkem.
 
Pokud bych se měla vyjádřit k fimové verzi, zprvu jsem byla trochu skeptická s výběrem Miley Cyrus. Nic proti ní nemám, ale moc mi tam nesedl Liam. Nakonec jsem ale i u filmu brečela a skvěle si ho užila. I přes to, že ho hodně lidí svými recenzemi shodilo, já si ho zamilovala a rozhodně se na něj někdy ráda podívám znovu.

Poslední píseň je tedy rozhodně knihou, kterou byste si alespoň jednou za svůj život měli přečíst, tedy pokud fandíte reálným příběhům s romantickou zápletkou (nejen). Nemrhejte tedy čas a přečtěte si Poslední píseň, nikdy totiž nevíte, kdy nastane ta vaše.

Celkové hodnocení:  90 %

Zdroje:

5 komentářů :

 1. to je prekásna kniha a film tak isto :)

  a tie obálky su uzastne kazda jedna :)

  OdpovědětVymazat
 2. Trailer i film vypadají dobře, ale musím se přiznat, že se už neodvažuju číst něco od Sparkse. Miluju film A walk to remember, a když jsem si s chutí přečetla knihu, byla jsem strašně zklamaná...každopádně 90% je ale hodně, tak to možná ještě zvážím :)

  OdpovědětVymazat
 3. Tenhle autor je te´d hrozně populární, ale já od něj ještě nic nečetla. Z knihovny zmizí, jen co se objeví, a nechce se mi kupovat zajíce v pytli, takže tak :D

  Na film jednu dobu pěla ódy kamarádka, jenže já když vidím Miley, představím si Hanču Montanču, což působí jako spolehlivé odrazovadlo.

  Na druhou stranu mě ale docela nalíkala tvá recenze...je fajn, když v sobě zamilovaný román nese víc než jenomn "koukejte jak děsně se milujou!". S filmem ještě počkám, ale některou knihu od Sparkse si určitě zarezervuji :)

  OdpovědětVymazat
 4. Od Sparkse jsem zatím nic nečetla... :( Jdu se styďet do kouta..:D Ale filmy jsem viděla tři - Dlouhá cesta (moje srdcovka♥), pak Zápisník jedné lásky (což mě zase tak moc nechystlo, ale možná proto, že jsem byla menší a mladší, zkusím na to kouknout někdy teď) a Poslední píseň a opravdu je to nádhera, takže knihy musí být zákonitě lepší.:) Snad se k nim někdy dostanu.:)

  OdpovědětVymazat
 5. U téhle knížky jsem se rozbrečela! Miluji ten příběh ♥ a film taky není k zahození.

  OdpovědětVymazat