středa 4. září 2013

Recenze - Škola noci 10: Skrytá

Skrytá (Škola noci, #10)Anotace

Neferet konečně ztratila důvěru upíří rady a byla sesazena z pozice velekněžky tulské Školy noci. Její moc to však téměř neoslabilo, a svými kouzly a krásou navíc dokáže snadno oklamat lidské obyvatele města a strhnout je na svou stranu. Zoey a její přátelé proti tomu bojují všemi možnými prostředky, ale v jejich vlastních řadách se objeví trhliny a kruh moci, na nějž spoléhají, není úplný. 

Další Neferetiny intriky, které ohrožují Zoeyinu nejbližší rodinu, by mohl překazit záhadný býčí chlapec Aurox, velekněžčin zdánlivě poslušný nástroj – pokud dokáže odolat Temnotě, která ho proti jeho vůli stále ovládá. Dostane šanci zvolit si správnou stranu?

Proč jsem si knihu vybrala

Když už pokračujete v takhle dlouhé sérii, tak prostě jen tak neskončíte. Zvlášť pak v mém případě. Navíc už se blížíme pomalu ke konci, takže se vše pěkně rozjíždí. Škola noci je moje guilty pleasure a já na ní nedám dopustit. 

TrailerNěco málo k obálkám

Hidden (House of Night, #10)Hidden (House Of Night, #10)

Desátý díl Školy noci je laděn o zelena. Oproti takové osmičce je sice trošku ponuřejší, ale to vůbec nevadí. Obálka je jednoduchá a hezkým zpestřením je všudypřítomné krajkové tetování. Pokud jde o zahraniční obálky, tak tu máme dvě verze - starou a novou. Více se přikláním k té oranžové, protože mám podobný typ obálek ráda. 

Escondida (Casa da Noite, #10)Спрятанная

Posledními zástupci je portugalská a ruská obálka. Ta portugalská není až tak špatná, slečna modelka neurazí a i pozadí není tak špatné. Ta ruská je na tom už o něco hůř - zajímalo by mě, komu patří hlava s ofinou. O pozadí ani nemluvím.

Hodnocení

Zoey Redbirdová získala důvěru nejvyšší upíří rady a podařilo se jí obvinit Neferet ze zrady. Nesmrtelná kněžka se ale nehodlá vzdát - využije veškerých zbraní i samotné Temnoty a Bílého býka, aby si lidské občany Tulsy naklonila na svou stranu. Zoey na svou stranu dostala padlého anděla Kalonu a možná i býčího chlapce Auroxe - bude mít ale dost štěstí na to, aby pomstychtivou Neferet porazila a nepřišla tak o další milované?

Skrytá je již desátým dílem z plánované dvanáctidílné série Škola noci z pera P.C.Cast ve spolupráci s dcerou Kristin. Kniha opět popisuje celkem krátký časový úsek, jak už je u knih z této série zvykem. Příběh je vyprávěn z pohledu několika postav, což čtenáři dává lepší a komplexnější pohled na to, co se v knize děje.

Nechybí řada akčních scén, které najdeme už na začátku, i když jsem se občas místy až nudila. Pěkným zpestřením je zakomponování příběhu profesorky Lenobie, s kterou jsme se mohli důvěrněji seznámit v krátké novele Lenobiin slib. Opět nechybí ani zmínky o mytologii, které provází celou sérii už od prvního dílu.

"Pověz, Zoey Redbirdová, jako někdo, kdo vstoupil na onen svět a navrátil se, co tam navěky zůstává beze změny?"

"Láska," odpověděla bez zaváhání Zoey. "Věčná láska."

Ve Škole noci se autorky zaměřují doopravdy na mnoho postav. Hlavní hrdinkou pořád zůstává Zoey Redbirdová, která řeší problémy ohledně Neferet a částečně také problémy s kluky. Jako obvykle. Což nás dostává ke Starkovi, který se stal jejím zaslíbeným bojovníkem. V tomto díle nedostal až tolik prostoru, což je celkem škoda. Velký prostor dostává i Stevie Rae a její miláček Rephaim, bývalý krakoun, který se přes den mění v krkavce.

Rephaim je skvělým příkladem toho, že i přesto, že jste bývali netvorem, existuje pořád druhá šance. Nesmí chybět ani padoušice Neferet, která je díl od dílu temnější a šílenější. Autorky překvapily i tím, že se zaměřily na Shaunee s Erin, bývalá dvojčata. Nesmí chybět ani drbna Afrodita a samozřejmě padlý anděl Kalona.

Skrytá je knihou, která nesmí chybět v knihovničce všem milovníkům této série. Vím, že se mezi vámi najde spousta odpůrců Školy noci, ale bylo by fér jí dát alespoň šanci. Škola noci nabízí mnohé - zajímavý (i když trochu zdlouhavý) příběh moderních upírů, zajímavé charaktery a tajemnou mytologii. Škola noci není žádný zázrak, ale ve svém žánru patří jistě mezi ty lepší kousky.

Celkové hodnocení:  80 %

Děkuji nakladatelství Euromedia Group za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit ZDE.

Zdroje:
Anotace a obálky
Obrázky

Žádné komentáře :

Okomentovat