čtvrtek 3. října 2013

Blog tour - zeptej se na cokoliv

blog tour konečná verze 3

První měsíc školy je za námi, tedy alespoň za většinou z vás. A co je nového? Konečně je tu Blog tour, kterou pořádá laurdes (její příspěvek můžete navštívit ZDE).


A o co půjde? Stejně jako minulý rok tu máme otázku na vaše oblíbené autory, na kterou mají odpovědět. Měla jsem celkem problém vybrat tu správnou otázku, nakonec jsem ale vsadila na klasiku. Miluju hudbu, tak proč se nezeptat právě na ní? Sama během psaní poslouchám písničky a nechávám se inspirovat. Takže se připravte, vemte popcorn a něco pěkného si pusťte. Na konci vás čeká i nějaká ta giveaway :)

A na co jsem se autorů ptala já?

"Ovlivnila vás během psaní vašich knih nějak muzika? Pokud ano, mohli byste zmínit nějaké zpěváky či kapely, kteří vás ovlivnili a které máte rádi?"Definitvně ano! Potřebuju hudbu k tomu, abych se dostala do té správné nálady :) Poslouchám například Jasona Mraze, Mozarta, Chopina, P!nk, Lambshop, Linkin Park.. a mnohé další, záleží to přesně na situaci.


Obvykle během psaní nic neposlouchám, protože se nechám velmi snadno rozptýlit. Na psaní potřebuji ticho. Ačkoliv poslouchat hudbu v době, kdy zrovna nepíšu, je často velmi inspirující!

Ach, ano! Vždy si vytvořím playlist pro knihu, kterou zrovna píši. Písničky mne obvykle dostanou do nálady, která se hodí ke scéně, na které zrovna pracuji. Během psaní Mezi nebem a zemí jsem hodně poslouchala Tegana a Saru, především tyto písně: "You Wouldn't Like me" "I Know, I Know, I Know" "Where Does the Good Go?" "Walking With a Ghost" Při psaní mé nové série, Project Paper Doll, poslouchám většinou Marianas Trench, hlavně "Perfect" a "Ever After".


Při psaní poslouchám hudbu, a to takovou, která mne dostane do nálady hodící se ke knize - to zahrnuje atmosféru i text písně. Poslední dobou jsem poslouchala hodně Mumford and Sons, Kanye, The Naked and Famous a Florence + the Machine.


Hudba mě přímo neovlivňuje, ale vždy nechávám něco hrát na pozadí jako kulisu během psaní. Jinak si totiž příliš uvědomuji ticho a začnu se po chvíli cítit hodně osaměle. Mám rád všechny druhy rocku a popu. Tenhle týden poslouchám alba od takových umělců jako jsou David Bowie, Eels, Josh Ritter, John Grant, My Bloody Valentine, David Byrne a Villagers.


Ano, hudba hodně ovlivňuje mé psaní. Huh, prostě poslouchám písničku (většinou zamilovanou) a najednou mám před sebou celý příběh, který k ní přesně pasuje. Písnička byla dost často to, co inspirovalo začátek příběhu, který se později stal knihou. To je tou mou aktivní představivostí. Vlastně jsem o hudbě k sérii Shadow Falls mluvila v článku na mém blogu, který vyšel 26. února 2012. Tady je odkaz - http://cchunterbooks.com/blog/2012/02/shadow-falls-music-2/. Našla jsem úžasnou píseň, která přesně pasuje k mé hlavní hrdince, Kylie. Jmenuje se "Unwritten" od Natashy Bedingfield. Ten song miluju! Na blogu můžete vidět i video. Hodně mých čtenářů ten článek komentovalo a navrhlo další písničky pro postavy z Shadow Falls. A další hudba, kterou mám ráda? Hmm, mám ráda hodně různých žánrů. Ráda poslouchám songy od Adele, Maroon 5, The Script, Train, Keitha Urbana, Bruno Marse, The Killers, Justina Timberlakea, Pink, The Lumineers a tak bych mohla pokračovat dál a dál. Občas při psaní prostě jen poslouchám instrumentální hudbu, pouze k vytvoření atmosféry. Hudbou prostě žiju a ráda chodím na koncerty svých oblíbených kapel.


Hudbu poslouchám vždycky, když píšu. Každá kniha má dokonce svůj vlastní soundtrack, který mám v hlavě. Tady jsou písničky pro každou z knih o Johnu Cleaverovi: Nejsem sériový vrah: Everlong od the Foo Fighters, akustická verze Mr.Monster: Tear You Apart od She Wants Revenge I Don't Want To Kill You: Don't Think Twice od Boba Dylana (cover verze od Ke$hy)


Hudba má vždycky OBROVSKÝ vliv na mé psaní. Všechny mé knihy sice nemají playlist jako součást příběhu, ale během psaní mám hudbu vždy puštěnou. Můj hudební vkus je hodně rozmanitý, ale je tu pár kapel, které dost často poslouchám během psaní - Mumford and Sons, Mat Kaerny, Jack Johnson, The Black Keys, The Civil Wars, The Avett Brothers, Florence + the Machine.

Hudbu poslouchám většinu času, kdy píšu. Mám dvě děti, takže občas toužím po tichu. Každá kniha má rozdílný playlist. Když jsem psala The Hollow, psychologický thriller, který jsem zrovna odevzdala nakladateli, poslouchala jsem Antony and the Johnsons, xx, Hundred Waters, The New Pornographers and Joanna Newsome. Kniha, na které zrovna pracuji, Lies Lies Lies, je contemporary YA, takže nepotřebuje soundtrack. Je tam hodně dialogů, a proto by hudba pouze rozptylovala. Pokud by se ke knize ale něco hodilo, pak Hold Steady a Tame Impala. Když jsem psala Ashes, Ashes (moje nejnovější kniha), poslouchala jsem Bjork.


Hudba tvoří velkou část mého psacího procesu. Poslouchám hodně během korekcí, ačkoliv to jediné, co potřebuji, je ticho. To záleží na situaci. Tady je pár songů, které jsem poslouchala během psaní Incarnate: "Drought" od Vienna Teng, "Make This Go On Forever" a "In The End" od Snow Patrol, "Breath of Life" od Florence + the Machine, "Andare" a "Primavera" od Ludovica Einaudiho, "Ruins" od Bebo Normana, "Echo" od Jasona Walkera a "3055" od Olafura Arnaldse.

V Marcelovi ve skutečném světě byla hudba velmi důležitá. Marcelo slyší hudbu, kterou nikdo jiný neslyší a jeho kamarádka Jasmie hraje jazz. Je tam také hudebník, který hraje Jazz a je zmíněn v knize. Jmenuje se Keith Jarett a jeho hudba je prostě nádherná. Najdete tam také zpěvačku, která umřela velmi mladá, ale já jí mám moc rád. Jmenuje se Eva Cassidy. Doufám, že si čtenáři mých knih některého ze zmíněných autorů poslechnou. Stojí to za to.

Můj hudební vkus se s mým psaním moc nekamarádí. Během psaní totiž většinou nic neposlouchám. Hudbu si schovávám pro výlety v autě!

Krátká odpověď - ne. Jsem tanečnice. Pokud hraje hudba, tak proto, že chci tančit, ne psát.

Hudba je pro mne velmi důležitá při psaní mých knih. Ačkoliv většinou neposlouchám přímo během psaní, často poslouchám, abych se inspirovala. Tady je playlist k mé první knize, Article 5 - http://www.kristensimmonsbooks.com/books/article-5. Tady najdete playlist k sequelu, Breaking Point - http://www.kristensimmonsbooks.com/books/breaking-point/.

Hudba mě většinou během psaní neovlivňuje. Obvykle píšu u pořadů o vaření či za úplného ticha. Během psaní pár kapitol poslední knihy ze série The Goddess War (která v České republice ještě pár let nevyjde) jsem poslouchala doopravdy staré album od Silverchair. Ty největší hity.

Během psaní hudbu neposlouchám - musí být naprosté ticho, abych se soustředila. Pokud jsem ale v "psacím módu", obvykle mě zaujmou některé písničky v rádiu a zachycují některý z mých příběhů nebo se text hodí k některé z mých postav. Takových písní je hodně. Jsou tu ale dvě, které bych doporučila poslouchat během čtení Sweet Evil a Sweet Peril. A to "Demons" a "Radioactive" od Imagine Dragons. Nemůžu se dočkat, až mé knihy vyjdou v České Republice. Posílám hodně polibků ze Států!


Jsem jeden z těch autorů, kteří potřebují k psaní naprosté ticho. Pokud hraje hudba, tak se na nic nemůžu soustředit, protože jsem hudební maniak a nejspíš bych si začala s hudbou zpívat a tancovat na ní. A z psaní by nebylo nic. Nemám tušení, jestli mne hudba během psaní doopravdy ovlivnila, ale během psaní mám tendenci si spojovat určité písně s mými knihami či postavami. A výsledek? Vždy skončím s playlistem pro každou knihu, kterou napíšu. Budu ho poslouchat během řízení v autě, uklízení domu či během hraní s dětmi. Nikdy ale během doby, kdy píšu! Je tu ale jedna výjimka. Když jsem psala V is for Virgin, věděla jsem, že hlavní hrdina bude rocková hvězda. Když jsem tvořila postavu Kylea Hamiltona, musela jsem se rozhodnout, jaký typ muzikanta to bude a jak zní jeho kapela, ještě před tím, než se rozhodnu, jakou bude mít povahu. Spolupracovala jsem se svou malou sestřičkou, která je zpěvačka/skladatelka. Nejen že napsala text pro Kylovu píseň "Cryin' Shame, ale dodala Kylově skupině Trals ten správný lesk. Jakmile jsem znala Kylův styl a zvuk, bylo pro mě daleko snadnější vytvořit zbytek jeho charakteru. Takže ve V is for Virgin hrála hudba klíčovou roli. Pokud chcete vědět, k čemu bych přirovnala Kylea Hamiltona a jeho kapelu Tralse, pak je to rocková kapela Head Automatica (které naprosto ŽERU!). Hlavní zpěvák sice nevypadá tak, jak si představuji Kylea, ale jejich zvuk a přístup je to, co inspirovala Kylův charakter. Také jsem nadabovala jejich song "Beating Heart Baby" jako Kylovu a Valinu písničku. Je ironií, že jsem ke knize nikdy nevytvořila playlist, protože jsem do ní umístila jistou kapelu. Vždycky jsem jen poslouchala album Decadence od Head Automaticy. Pokud se chcete podívat na playlisty k mým knihám, můžete je najít v Extras na mém BLOGU.

ANO! Hudba během psaní je nutností. Moje oblíbená kapela je Radiohead, ozbvlášť piano covery jejich songů od Christophera O'Rileye. Ráda také píšu během poslechu Phillipa Glasse. Nakonec jsem propadla i Daft Punku, a to vážně. Pokud někde hraje písnička "Get Lucky", začnu tančit. Nemám totiž na výběr! A giveaway? Měla jsem sice slíbených více cen, ale cena od Francisca Storka zatím nedorazila, takže to necháme na tom, co přišlo.   Výhry: V první giveaway budou tři výherci. První výherce dostane záložku a nalepovací podpis od Wendy Higgins a kartičku od Stacey Kade, další dva pak záložku a podpis od Wendy Higgins.


a Rafflecopter giveaway

Kelly Oram byla tak úžasná, že do soutěže věnovala e-book své knihy V is for Virgin. E-book je ve formátu .mobi.

V is for Virgin

 a Rafflecopter giveaway

3 komentáře :

  1. Ja vždy keď počúvam nejakú hudbu, tak si k tomu predstavujem svoj príbeh. Ak je to niečo pomalý, tak som s postavami na plese napríklad, ak je to niečo rýchle a rytmické, tak je to akčná scéna s nadprirodzeným bojom! Vtedy príde inšpirácia najlepšie 8D

    OdpovědětVymazat
  2. zajímavé odpovědi, je vidět, že každému vyhovuje něco jiného:) osobně to mám jak kdy. Dřív jsem potřebovala ticho, jenže teď mám ticho jen občas, tak jsem si vyrobila playlist, který neustále rozšiřuji a přitom se mi tvoří nejlépe. Imagine dragons tam patří také :)

    OdpovědětVymazat