středa 20. srpna 2014

Bout of Books 11 - Day 2 - Challenges

Bout of Books

Well, it's second day of Read-a-thon and I finally decided to participate in today two challenges. OTP Challenge and Book Spine Poetry Challenge.

Dnes máme druhý den Read-a-thonu. Dokopala jsem se konečně ke dvoum challengím, které mne dnes zaujaly. OTP Challenge a Poezie knižních hřbetů.

Book Spine Poetry ChallengeHosted by My Little Pocketbooks. Rules and Picture taken from here.


Shatter Me
Unravel Me
Ignite Me
The Last Princess smiled
Die For Me
Clockwork Prince cried
Unite Me
Until I Die
for Every other Day
she smiled
Clockwork Angel
was Struck by Lightning
and died
We Were Liars
All These Things I've done
no Perfect Chemistry
no Paradise
just Shadow and bone
and Life as we knew it.

17 books = 17 free words

1. smiled
2. cried
3. for
4. she
5. smiled
6. was
7. and
8. died
9. no
10. no
11. just
12. and

OTP Challenge

Hosted by Infinite Ink. Rules are here.

Source
It was really hard for me to pick just one One true pairing because there are many of them. But I found my top. These two lovely people are from Shatter Me Series by Tahereh Mafi. I know there are still people who haven't read Ignite Me yet so don't take me seriously. I won't tell you who Juliette ends up with but I just made my decision. Tadaa. I've chosen Juliette Ferrars and Warner. Do you want to know why?

Juliette and Warner live in the world which is leaded by The Reestablishment. It's organization which take care of world and is divided into sectors. Juliette is girl who was locked up in Asylum. Her touch is lethal and she is dangerous for other people. Warner is ruthless leader of one of the Sectors. He wants to get Juliette and co-operate with her. He is so obsessed with her, with her lethal touch... 

Some of you maybe thinks that I am crazy. Juliette is obviously in love with Adam, isn't she? Warner is monster who wants only her power, not her. But that's not right. They are perfect for each other. Juliette has really big power. She is broken-hearted girl who was abandonded by society. She is terrified to use her power and help society. She barely talks. But there is still some inner fire inside her. Her behaviour while talking with Warner. She is so stubborn and it is really lovely to see how she argues with Warner. 

And here he is. Warner, ruthless monster. Warner is always seen as bad guy. Wrong. I think he is so so perfect for Juliette. His miserable childhood, his father without heart... Oh yes, Warner is boy who is usually misunderstood. He doesn't talk much and nobody really knows his feelings and past. But that's why he's so perfect for Juliette. They are both heart-broken and they can help each other. They personalities match well and heat between them is sometimes just unbearable. So yeah, I totally ship Warnette.

Czech Translation

OTP je vážně moc a vybrat jen jeden bylo prakticky nad mé síly. Nakonec jsem ale našla ten top. Pár, který jsem vybrala, je ze série Roztříštěná od Tahereh Mafi. Je mi jasné, že tu jsou pořád lidé, kteří nečetli Rozohněnou. Neberte mě tedy vážně. Neřeknu vám, s kým Juliette skončí. Tenhle pairing je jen můj vytoužený. Tadá. Juliette Ferrars a Warner. Chcete vědět proč tihle dva?

Juliette a Warner žijí ve světě, který je veden Znovuobnovou. Je to organizace, která se stará o tamější svět a je rozdělena na mnoho Sektorů. Juliette je dívka, kterou zavřeli do Azyla. Její dotek je smrtící, takže je nebezpečná pro ostatní lidi. Warner je bezcitný velitel jednoho ze Sektorů. Chce Juliette donutit, aby s ním spolupracovala. Je jí úplně posedlý, hlavně tím jejím dotekem... 

Source
Někteří z vás si možná budou myslet, že jsem se zbláznila. Juliette je zjevně zamilovaná do Adama, ne? Warner je jen monstrum, které chce využít její moc...Nechce ji. To ale není pravda. Perfektně se k sobě hodí. Juliette má vážně velkou sílu. Je to zlomená dívka, kterou zavrhla společnost. Bojí se použít svojí sílu a pomoci tak společnosti. Skoro nemluví. Uvnitř ní je ale nějaký vnitřní oheň, který stále hoží. To, jak mluví s Warnerem. Je vážně tvrdohlavá a vážně si užívám scény, kdy se s Warnerem hádá.

A máme tu Warnera, bezcitné monstrum. Warner je vždy pokládán za toho padoucha. Špatně. Dle mého názoru se k Juliette perfektně hodí. Jeho mizerné dětství, otec bez srdce... Ano, Warner je kluk, kterého nikdo nechápe. Moc nemluví o svých citech a minulosti. To je ale jeden z důvodů, proč se tak hodí k Juliette. Oba jsou zlomení, můžou si pomoci. Jejich povahy se k sobě dokonale hodí. A to jiskření mezi nimi je občas vážně nezvladatelné. Prostě Warnette forever!

1 komentář :