neděle 3. května 2015

Společné čtení - A Darker Shade of Magic


Na květnové čtení jsme s Kath vybraly první díl z nové série Victorie Schwab, A Darker Shade of Magic. Autorka je v zahraničí dost oblíbená a dle anotace vypadá její nová kniha s paralelními Londýny vážně zajímavě. Info a diskuzi opět najdete v GoodReads skupině.Anotace:

Kell is one of the last Travelers—rare magicians who choose a parallel universe to visit. 

Grey London is dirty, boring, lacks magic, ruled by mad King George. Red London is where life and magic are revered, and the Maresh Dynasty presides over a flourishing empire. White London is ruled by whoever has murdered their way to the throne. People fight to control magic, and the magic fights back, draining the city to its very bones. Once there was Black London—but no one speaks of that now.

Officially, Kell is the Red Traveler, personal ambassador and adopted Prince of Red London, carrying the monthly correspondences between royals of each London. Unofficially, Kell smuggles for those willing to pay for even a glimpse of a world they’ll never see. This dangerous hobby sets him up for accidental treason. Fleeing into Grey London, Kell runs afoul of Delilah Bard, a cut-purse with lofty aspirations. She robs him, saves him from a dangerous enemy, then forces him to another world for her 'proper adventure'.

But perilous magic is afoot, and treachery lurks at every turn. To save all of the worlds, Kell and Lila will first need to stay alive—trickier than they hoped.

Linkovač:

2 komentáře :

  1. Přidala jsem se. Tuhle knížku si chci už delší dobu přečíst, takže teď mě k tomu aspoň něco dokope :)

    OdpovědětSmazat
  2. No, zní to poměrně dobře. =D Vlastně to zní dost dobře. A vzhledem k tomu, že teď už začne zkouškový, bych možná i mohla mít čas to přečíst, ale ještě si to promyslím... =D

    OdpovědětSmazat