čtvrtek 26. března 2015

Recenze - Zodiac

Zodiac (Zodiac, #1)Oficiální anotace

Na počátku času existovalo v Galaxii Zodiak 13 seskupení. Teď jich zbývá pouze 12...

Rhoma Grace je šestnáctiletá studentka pocházející ze seskupení Raka, která dokáže číst hvězdy naprosto neobvyklým způsobem. Zatímco její spolužáci využívají přístroje k přesnému astrologickému odhadu, Rho se nedokáže pořádně soustředit, a tak se místo toho dívá přímo na oblohu a vymýšlí si příběhy. 

Po násilném výbuchu, který zasáhne měsíce planety Raka a rozvíří oceány na samotné planetě, je Rho více než kdokoliv jiný překvapená, když je jmenována novým vůdcem seskupení Raka - během výbuchů a přílivových vln  zemřely tisíce občanů, nevyjímaje ani všemi milovanou Strážkyni,  a je jen na Rho, aby svůj národ uklidnila a co nejvíce minimalizovala ztráty. Proto také pozici nové Strážkyně přijímá - pravý Rak totiž bezmezně miluje svůj domov a bude bránit své lidi až do posledního dechu. 

Poté, co podlehnou přírodním katastrofám další seskupení, začíná Rho konečně vidět jakýsi vzorec ve hvězdách. Podezírá Ophiuchuse - vyděděného třináctého Strážce ze zodiakovských legend, který se vrátil, aby se napříč galaxií pomstil. Je čas, aby Rho společně s Hysanem Daxem, mladým velvyslancem ze seskupení Vah a Mathiasem, jejím rádcem a členem její Královské gardy, cestovala napříč Zodiakem a varovala ostatní Strážce.

Kdo ale uvěří řečem mladé novicky? Komu může Rho věřit ve světě, který je definován podle rozdílů? A jak může přesvědčit dvanáct světů, aby se spojily a vytvořily jeden Zodiak?

Proč jsem si knihu vybrala

Po Zodiacu jsem pokukovala od té doby, co jsem zjistila, že vyjde. Což tak rok určitě bude. Astrologie a zvěrokruh mě fascinovaly už odmala, takže jsem prostě musela mít tuhle knihu ve svém TBR. A rozhodně jsem neprohloupila.

Něco málo k obálkám

Zodiak (Het Dertiende Huis, #1)

Obálka je také jedna z věcí, díky které jsem se pro knihu rozhodla. Chtěla bych ji mít i v papírové podobě, protože prostě vypadá fantasticky. Krásná je i ta holandská. Ty barvičky!

Hodnocení

V Galaxii existovalo dle legend 13 konstelací pojmenovaných podle znamení Zodiaku. Nyní jich zbylo pouze 12 a každá z nich vede vlastní život. Šestnáctiletá Rhoma pochází z konstelace Raka a studuje na Akademii, která připravuje své žáky na budoucí povolání, a na to, aby uměli správně číst ve hvězdách. Rho nikdy moc nešlo číst za pomoci astralátorů, raději čte bez nich, jen za pomoci své mysli. Jakmile ale na planetu Cancer a její měsíce zaútočí neznámý pachatel a tisíce obyvatel Raka zemře, včetně jejich Strážkyně, je Rho postavena před těžký úkol - hvězdy ji vybraly coby nového Strážce konstelace Raka a je jen na ní, zda postavení přijme a postaví se neviditelnému nepříteli, který natahuje své ledové pařáty i k ostatním konstelacím.

The constellation of CancerZodiac je prvním dílem z plánované stejnojmenné série z pera Rominy Russell. Autorka ve své knize vymyslela fiktivní Galaxii, která navazuje na život na dávno zdecimované Zemi. Nechala se inspirovat astrologií a Zodiakem, podle kterého pojmenovala i 12 konstelací, které se objevují v knize. Každá z konstelací má vlastní planetární systém s měsíci a její obyvatelé mají vlastnosti daného znamení ze Zvířetníku. Každé ze "Znamení" má navíc určeno jedno odvětví, ve kterém vyniká (Raci by například udělali cokoliv pro svoji rodinu, Štíři zase rozumí technologiím).

Mimo vlastní systém společnosti autorka vytvořila také celý systém čtení z hvězd pomocí různých astralátorů a dalších pomůcek. Kniha je velmi čtivá, vyprávěna z pohledu hlavní hrdinky Rho. Pokud jde o angličtinu, není až tak složitá, pro úplné začátečníky ale nedoporučuji z důvodu velkého množství vlastních názvů, které autorka využívá. V knize se řeší především dvě věci - Rho a její boj proti nebezpečnému vetřelci, a pomyslný milostný trojúhelník. No, pomyslný... Jak se to veme. Dalo se to ale přežít.

" Once upon a Guardian Star,
When the Zodiac was new,
A Serpent stole in from afar,
And trouble began to brew.
Twelve Houses fell in disarray, 
Until the Snake drew their focus.
Their discord he promised to allay,
He told them his true name was Ochus. 
Trust in him the Houses did,
But cross them he would in the end.
Their greatest magic Ochus hid,
A wound even time could not mend. 
Now we guard against his return,
For before setting off he did warn us,
To one day see our Zodiac burn,
So now we must all Beware Ochus. "

A jak jsou na tom postavy? Hlavní hrdinka Rho je povahově pravý Rak. Na to, že je jí teprve šestnáct, musí čelit spoustě zodpovědnosti. Autorka si hezky pohrála s jejím myšlením a nerozhodností, kterou během celé knihy cítí. Navíc díky své schopnosti číst hvězdy bez astralátoru vidí něco, co ostatní ne. A je jen na ní, aby o tom přesvědčila celý Zodiak. Rho byla skvělá hlavní hrdinka, s kterou se dá skvěle ztotožnit. Místy bych ji sice sestřelila kanónem, ale jinak boží. 

Líbil se mi její vztah s nejlepší kamarádkou Nishiko (vidíte ta neobvyklá jména?). Další na řadě jsou dva kluci, kteří se přetahují o pozornost Rho. První je Mathias, kterého zná Rho poměrně dlouho a je do něj zamilovaná. Tichý, málomluvný, odměřený. Na druhé straně je tu Hysan Dax, velvyslanec z Vah. Osobně mi byl daleko sympatičtější, jelikož je vtipný a daleko živější než Mathias. 

A co moje dojmy ze čtení téhle lehce astrologické knihy?  Měla jsem vysoká očekávání. A ta se v podstatě i naplnila. Autorka si mne získala svým vymyšleným světem, který je inspirován Zodiakem. Sice je škoda, že ho více nerozvinula, ale ještě je tu druhý díl. A nějaké střípky byly i tady. Postavy mě nezklamaly. Ani mi nevadil ten milostný trojúhelník. Dostala jsem to, co jsem čekala. Zajímavou YA, která není dokonalá, ale na oddech je super. Navíc je tu i pár creepy postav, kterých jsem se bála (třeba dvojčata z Blíženců). Nemůžu se už dočkat druhého dílu Wandering Star.

tornqvistm
Zodiac bych doporučila všem milovníkům Young adult, kteří chtějí zkusit nějaký příběh z vesmíru a nevadí jim nově vymyšlený svět. Navíc se přiučíte latisnkým názvům znamení!

Celkové hodnocení:  84 %

Zdroje:
Anotace a obálky
Obrázky

3 komentáře :

  1. To vypadá opravdu zajímavě, o téhle knize jsem zatím neslyšela... Díky za tip, píšu si :)

    OdpovědětSmazat
  2. Wow, to vypadá zajímavě a astrologii mám ráda...

    OdpovědětSmazat
  3. Skvělá recenze :) To vypadá opravdu hodně zajímavě, děkuji za tip na knížku :)

    OdpovědětSmazat