středa 3. července 2019

Recenze - Na cestě létem

Na cestÄ› létemOficiální anotace

Co může být lepšího, než si poslední prázdniny před nástupem na vysokou školu naplánovat cestu po Evropě? Z Londýna přes Paříž, Amsterdam, Prahu, Florencii až do Barcelony – a k tomu s sebou vzít své čtyři nejlepší kamarády!

Na tuhle cestu se Aubrey těšila celý poslední rok střední školy a s nejlepší kamarádkou Rae naplánovaly každý detail. A plán zněl jasně – užít si to, pít co nejvíc šampaňského, jíst místní speciality a na nic nemyslet. Ovšem to by s nimi nesměl jet Aubreyin přítel Gabe, jeho kamarád Jonah a společná kamarádka Clara. Ti všichni se totiž plány příliš neřídí a vše dokáží pořádně zkomplikovat. Včetně vztahů.

Ale kdo by řešil tyhle drobnosti, když před sebou máte letní cestu po celé Evropě, která může změnit váš život?!

Proč jsem si knihu vybrala?

Letních romanťáren není nikdy dost. A jelikož mě neustále stresuje blížící se termín odevzdání bakalářky, něco pohodového jsem na uklidnění vážně potřebovala. Navíc mě nalákala i krásná obálka s několika památkami, které jsem osobně navštívila. 

Něco málo k obálce

Jsem moc ráda, že se nakladatelství CooBoo rozhodlo zachovat originální obálku, protože je fakt rozkošná. Pro milovníky cestování stoprocentní autobuy, protože upřímně... Kdo by odolal? Je sice škoda, že ne všechny památky na obrázku pak jsou v samotném příběhu, ale autorce to odpustím.

Hodnocení

Florencie, vlastní foto
Aubrey a její nejlepší kamarádka Rae se na cestování Evropou po ukončení středí školy těšily už pěkně dlouhou. S příchodem vysněných prázdnin ale obě zjišťují, že sny se někdy můžou změnit v mžiku sekundy. Spolu s Aubreyiným přítelem Jonahem, jeho kamarádem Gabem a společnou kamarádkou Clarou se dívky vydávají na cestu po Evropě. Čeká na ně Paříž, Amsterdam, Praha, Florencie a Barcelona... Krása evropských metropolí ale nakonec není tím, co přátelé řeší. Nervozita z blížící se vysoké, odloučení a trable s láskou jsou totiž tím nejhorším, co vám může vaše plány překazit...

Na cestě létem je standalone román z pera Cecilie Vinesseové, které v zahraničí již vyšla jedna kniha (Seven Days of You). Kniha je ideálním doplňkem na léto, jelikož se jedná o klasickou young adult contemporary romance - děj se odehrává v našem reálném světě a točí se kolem party pěti přátel, kteří právě odmaturovali a plánují cestu po Evropě. Je vyprávěn ze dvou pohledů - Aubrey a Rae. Kniha začíná ve Velké Británii a postupem času se přesouvá do pěti velkých evropských metropolí, které se rozhodli přátelé navštívit. Zajímavostí pro nás je to, že jednou z nich je i Praha. Autorčin styl psaní je sice poměrně jednoduchý a ničím nevynikne, na druhou stranu je velmi čtivý, což se skvěle hodí na čtení k vodě. I když se zdá, že je hlavním tématem knihy cestování, autorka se spíše zaměřila na vztahy mezi postavami, nejistotu z budoucnosti a na romantickou linku, kde je mimo jiné zastoupena i LGBTQ+ reprezentace.

Třesoucíma rukama vytáhla mobil. "Jsem... jsem v takovém... takovém baru. Nevím kde. Prosím. Ať jsi, kde jsi, prosím, najdi mě."

Co se týče postav, máme tu hned pět hlavních hrdinů, přičemž dvě z nich jsou i vypravěčkami, nejlepší kamarádky Aubrey a Rae. Aubrey je poměrně puntičkářská - má svůj život nalinkovaný a přesně ví, kam po prázdninách půjde na vysokou. Přesto má z budoucnosti strach - její vztah s Jonahem není až tak pevný, jak si myslela. A za všechno může jeho kamarád Gabe. Aubrey pro mě byla poměrně zvláštní hrdinkou - nijak zvlášť jsem si ji neoblíbila, i když jsem moc dobře chápala, čím si prochází a bylo mi jí dokonce líto. Její nejlepší kamarádka Rae je zase zamilovaná do jejich společné kamarádky Clary, která na výlet jede taky. I když mi byla Rae o něco sympatičtější než Aubrey, její dějová linka mě až tak nechytla. Jsem si však jistá, že se najdou tací, kteří ji budou milovat. Jonah mi byl nesympatický už od první stránky, na rozdíl od Gabea, který si získal moje srdce. Autorka dokázala vytvořit poměrně odlišné charaktery, s kterými se dá jakž takž ztotožnit. 

Řím, vlastní foto
A nakonec mé vlastní dojmy. Od knihy jsem neměla příliš vysoká očekávání, jelikož jsem očekávala příjemnou letní oddechovku, která toho kromě zabití času nemá moc nabídnout. Největším lákadlem pro mě byl asi Eurotrip, který bych jednou sama chtěla podniknout. V některých z měst, kam hlavní hrdinové míří, jsem navíc sama byla, tudíž to pro mě bylo daleko atraktivnější. Ve výsledku ale celé cestování působilo spíše jako kulisa, jelikož autorka se víc zaměřila na samotné postavy a na jejich vztahy. Osobně jsem to spíš pokládala za mínus, jelikož jsem si chtěla užít cestování, na druhou stranu to ale nebylo nic špatného. Kniha byla čtivá, rychle odsýpala a obě hlavní hrdinky nebyly přehnaně otravné, takže jsem ji měla přečtenou za dva dny. Obě romantické linky se mi líbily, stejně jako vývoj přátelských vztahů mezi Aubrey a Rae. Na můj vkus někde bylo až moc dramatu,  ale ve výsledku to vůbec nevadilo. Pokud tedy hledáte fajn oddechovku na léto a nic moc nečekáte, rozhodně knihu zkuste. Nebylo to vůbec špatné a svůj úkol to splnilo. Navíc... knih z prostředí Čech není nikdy dost!

Celkové hodnocení: 3.5 z 5 hvězdiček

Děkuji společnosti albatrosmedia.cz za poskytnutí recenzního výtisku. 
Více o knize ZDE

Zdroje:
Anotace a obálka

1 komentář :

  1. Ten, kto dnes číta toto svedectvo, by mal osláviť so mnou a mojou rodinou, pretože to všetko začalo ako vtip pre niektorých ľudí a iní hovorili, že to nie je možné. Volám sa Juraj Kamensky a som z Bratislavy, ale s manželkou sa sťahujem do Chicaga. Som šťastne ženatý s dvoma deťmi a krásnou ženou. Niečo hrozné sa stalo mojej rodine, stratil som prácu a moja žena opustila dom, pretože som sa nemohla starať o seba a o potreby rodiny. a jej deti v tomto konkrétnom okamihu. Podarilo sa mi deväť rokov, žiadna žena, ktorá by ma podporovala, aby som sa o deti starala. Snažím sa poslať testovaciu správu mojej žene, ale ona blokovať ma z rozprávania s ňou sa snažím hovoriť so svojím priateľom a jej rodinnými príslušníkmi, ale stále viem, že by mi mohol pomôcť a ja som bol podanie žiadosti neskôr toľko spoločnosti, ale stále to urobili Nevolajte ma, kým neprišiel verný deň, že nikdy nezabudnem v mojom živote. Keď som sa stretol so starým priateľom môjho, ktorému som vysvetlil všetky moje ťažkosti a povedal mi o skvelom mužovi, ktorý mu pomohol získať dobrú prácu v Coca cola spoločnosť a on mi povedal, že jeho kúzlo koliesko, ale ja som človek, ktorý nikdy neverí v kolieskach kúzla, ale ja som sa rozhodol dať mu vyskúšať a jeho meno je Drosagiede on ma poučil a ukázal mi, čo mám robiť v týchto troch dňoch obed spell.I sledovať všetky pokyny a robiť to, čo ma požiadal, aby som sa dobre. uistil sa, že všetko šlo dobre a moja žena ma opäť uvidí po skvelej práci Drosagiede. Moja žena mi zavolala s nevedomým číslom a ospravedlnila sa mi a povedala mi, že mi naozaj chýba a naše deti a moja žena sa vracajú domov.a po dvoch dňoch Spoločnosť, ktorej som poslala svoj uznávací list, teraz som manažérom spoločnosť Paragon tu v USA. Odporúčam vám, ak máte nejaké problémy, pošlite správu na tento e-mail: {doctorosagiede75@gmail.com} alebo čo mu dáte na +2349014523836 a dostanete najlepší výsledok. Vezmite veci za samozrejmosť a bude vám odobraté. Prajem Vám to najlepšie.

    OdpovědětSmazat