sobota 11. října 2014

Recenze - Cinder & Ella (Blog Tour) + Giveaway
Yeah, it's finally time for another blog tour on this book. Let me introduce Miss Kelly Oram, one of my most favourite authors ever! I am hosting Review for Cinder & Ella. Thanks Kelly for providing me e-copy of her newest book. I am going to post English review here and also translation for my lovely Czech Readers.

Malé info pro české čtenáře - níže naleznete recenzi v rámci Blog Tour s Kelly Oram. Kelly byla tak hodná, že mi poskytla e-knihu své nejnovější knihy Cinder & Ella.

About Author

Kelly Oram wrote her first novel at age fifteen—a fan fiction about her favorite music group, The Backstreet Boys, for which her family and friends still tease her. She's obsessed with reading, talks way too much, and likes to eat frosting by the spoonful. She lives outside of Phoenix, Arizona with her husband, four children, and her cat named Mr. Darcy.

Author Links:

Synopsis

Cinder & EllaIt’s been almost a year since eighteen-year-old Ella Rodriguez was in a car accident that left her crippled, scarred, and without a mother. After a very difficult recovery, she’s been uprooted across the country and forced into the custody of a father that abandoned her when she was a young child. If Ella wants to escape her father’s home and her awful new stepfamily, she must convince her doctors that she’s capable, both physically and emotionally, of living on her own. The problem is, she’s not ready yet. The only way she can think of to start healing is by reconnecting with the one person left in the world who’s ever meant anything to her—her anonymous Internet best friend, Cinder. 
… 
Hollywood sensation Brian Oliver has a reputation for being trouble. There’s major buzz around his performance in his upcoming film The Druid Prince, but his management team says he won’t make the transition from teen heartthrob to serious A-list actor unless he can prove he’s left his wild days behind and become a mature adult. In order to douse the flames on Brian’s bad-boy reputation, his management stages a fake engagement for him to his co-star Kaylee. Brian isn’t thrilled with the arrangement—or his fake fiancée—but decides he’ll suffer through it if it means he’ll get an Oscar nomination. Then a surprise email from an old Internet friend changes everything.

Review

Untitled
Ella Rodrigues had everything. Caring mother, friends, boyfriend, book review blog and her best friend, Cinder. One problem? They met on the internet and never met in person. Yet. Everything changes after terrible car accident. Ella is barely alive, trying to recover from losing her mum and accept her crippled and scarred body. She has to move on and live with her dad who abandoned her when she was child and with his stepfamily. Ella is living in "hell on Earth" and the only person who could possibly help her through this is her internet friend, Cinder. 

Brian Oliver is Hollywood sensation, just preparing for his role in upcoming film, The Druid Prince. He's typical rich player who loves to be in centre of attention. Then his co-star Kaylee comes up with idea of fake engangament. It's the last thing Brian wants but it's bussiness. But then one e-mail from old friend changes everything... 

Yup…Cinder & Ella is stand alone story set up in real world (in same as V is for Virgin and A is for Abstinence). I expected it to be only romantic story full of clichés... just Cinderella adaptation. I was quite surprised it wasn't that case. Kelly's style of writing is light and easy to read. Story is told by two POVs - Ella's and Brian's. Yeah, there is romance between two main characters but it's not main part of story. I think that author wanted to show how cruel people can be and how important family is for young people. Big advantage? Main character is book blogger! Yay!

I would love to say something about characters. I loved Ellamara so much because she was really strong character. Even when she had terrible accident, lose her mother and was physically damaged, she didn't give up. She stayed strong. What about Brian? Well... Brian is totally jerk and womanizer.. but I don't care. He was just perfect match for Ella. Even when he was perfect, smart, rich and good-looking, he didn't forget about his friends. I also loved other characters which were really good written. I would say I cried twice because of people who treated Ella like monster. 

And my opinion? Cinder & Ella is really sweet romantic story with serious topic. I loved how author showed how important physical beauty can be important for people. I think it's really shallow to treat people like that and I admire Ella for going through this hell. Good job, Kelly! It's really masterpiece.

Ranking: 95 % 

Time for Czech review!

Recenze

stop bullying quotes tumblr - Google SearchEllamara Rodriguez měla vše - přátele, milující matku, přítele a svůj knižní blog. Po tragické nehodě, kdy zemřela její matka a Ella vyvázla jen tak tak, se musí přestěhovat k nenáviděnému otci, který jí jako malou opustil a k jeho nové rodině. Ella netuší, jestli dokáže žít znovu svůj život - po nehodě jí zůstaly ošklivé jizvy a pochroumaná noha. Jedinou oporou jí může poskytnout její anonymní internetový kamarád Cinder. Brian Oliver je nová vycházející filmová hvězda Hollywoodu. Je to typický Casanova, který střídá holky jako na běžícím páse. K zvýšení publicity dokonce nedobrovolně souhlasí se zasnoubením s Kaylee, s kterou má natáčet nový film, Železného druida. Na první pohled příkladnou idylu ale dokáže zničit během chvilky jediný e-mail... Dočkají se Ella a Cinder svého pohádkového konce?

Cinder & Ella je samostatně stojící kniha z pera Kelly Oram odehrávající se ve stejném světě jako V is for Virgin a A is for Abstinence (zmíněn je tu například Kyle Hamilton!). Jak už z názvu vypovídá, jedná se o jakési zpracování klasického příběhu Popelky, kterého se autorka v některých částech drží. Z toho tedy vyplývá, že se čtenáři mohou připravit na nějaké to klišé. Je tu typická situace obyčejná dívka (Zvíře) a na druhou stranu populární hvězda (Kráska). Nechybí ani romantika, která se dá očekávat. Tahle kniha se ale jednou věcí odlišuje - a to je jedním závažným tématem, kterému se autorka ve velké míře věnuje. Otázka toho, jak je v dnešním světě důležitá fyzická krása, je dle mého názoru velmi aktuální, takže už proto rozhodně stojí za to si knihu přečíst. 

Cinder laughed again.   
“Ah, but then you would miss out on all the sweet nothings I plan to whisper in your ear now that I know how much you like my ultra-sexy voice.”

I blushed but refused to let him know that his flirting rattled me.  

“I never said ultra, you egomaniac. But you should definitely consider recording audiobooks for a living.”

UntitledVelký prostor je věnován samotným hrdinům. Hlavní hrdinka Ella je neskutečně silná osobnost, která se i přes ztrátu všeho, co kdy měla, nevzdává. V tomhle ji vážně obdivuji, protože prostě... eh. Autorka se s ní nijak nemazlí a ukazuje, jak neskutečně krutí lidé umí být. Brian je na druhou stranu typický frajírek, který ale skrývá i svou druhou stranu. 

Romance mezi hlavními hrdiny funguje na jedničku a je poměrně realistická. Jak už to v Popelce bývá, máme tu i nevlastní sestry, otce a nevlastní matku. S nevlastními sestrami jsem měla trochu problém, i když ke konci jsem byla spokojená. Nikde totiž není jen zlo... Autorka si s postavami moc pěkně pohrála, palec nahoru.

A moje dojmy? Ke konci ze mě byla rozklepaná a ubrečená kupička nervů. No vážně... Rozbrečela jsem se na veřejnosti! A to jen díky tomu, jak hnusně se k Elle veřejnost chovala. No a co, že má jizvy? Ztratila matku, proboha! Kellyin styl psaní miluji už Val Virgin, takže za mě to bylo dokonalé. Ty klišé věci jsem ochotná odpustit, protože je to adaptace na Popelku. 

Cindera & Ellu bych doporučila všem milovníkům pohádkových adaptací, kteří si chtějí přečíst něco, co je hluboko zasáhne do srdíčka. A nebojte, angličtina není vůbec těžká!

Hodnocení: 95 %

Zdroje:
Obrázky

A nakonec giveaway :)

a Rafflecopter giveaway

Žádné komentáře :

Okomentovat