pondělí 31. prosince 2018

Recenze - Krvavé impérium

Krvavé Impérium (Diabolik, #2)Oficiální anotace

Nový Imperátor Tyrus usedl na trůn a s Nemesis po boku chystá velké změny. Chce z Impéria vybudovat místo, ve kterém se bude bytostem jako Nemesis projevovat úcta a uznání. Vědecké poznání a informace budou pro všechny, ne jen pro elitu. Nikdo nebude muset intrikovat a bát se o život. Galaktická šlechta se však nehodlá vzdát starých pořádků. Rozehrává nemilosrdnou hru plnou intrik a lží.

Tyruse čeká těžký boj, při kterém se ho Nemesis chystá chránit. Jenže ona už není strojem na zabíjení. Probudily se v ní city a emoce, a je třeba, aby to dokázala celému světu. Pokud se jí to nepodaří, ztratí mnohem víc, než jen trůn. Ale co když činy, které mají potvrdit její lidskost, povedou ke skutkům, které lidské nejsou? Má vítězství, které je vykoupeno smrtí, vůbec nějakou cenu?Proč jsem si knihu vybrala?

Diabolik se v loňském roce zařadil k těm lepším knihám, které jsem četla. Logicky jsem se tedy těšila i na pokračování. Tyruse i Nemesis jsem si neskutečně oblíbila a byla jsem zvědavá, jak se se svým novým postavením vyrovnají. A navíc ta obálka!

Něco málo k obálkám

The Empress (The Diabolic, #2)Durch Wut entflammt (Diabolic, #2)The Empress

Jsem neskutečně ráda, že se nakladatelství Fragment rozhodlo zanechat origoš obálku, protože je nádherná. Líbí se mi i další dvě varianty s havranem, které neurazí.

Hodnocení

Výsledek obrázku pro diabolic s j kincaid
Zdroj
Tyrusovi se povedlo provést dlouho plánovaný převrat, svrhnout svou vlastní babičku a stát se Imperátorem. Jeho plán vzít si diaboličku Nemesis a učinit z ní vládkyni celého Impéria se ale u veřejnosti nesetkává s příliš velkým nadšením. Diabolikové jsou stále bráni jako něco podřadného, nelidského a je jen na Tyrusovi, aby tento postoj v celé galaxii změnit. To se ale nelíbí galaktické šlechtě, která udělá vše pro to, aby vše zůstalo při starém. Nemesis a Tyrus se tak dostávají do sítě intrik a lží, z které lze jen těžko uniknout. Někdo jim také neustále usiluje o život, a tak začíná hra na  život a na smrt. A to doslova. Nemesis tak brzy zjistí, že pojem lidskost je relevantní a že v přímém ohrožení je někdy třeba dělat rozhodnutí, která se lidskosti totálně příčí...

Krvavé Impérium je druhým dílem z plánované trilogie Diabolik z pera S.J.Kincaidové, která má na kontě například sérii Insignia. Autorka děj zasadila do fiktivního světa s vlastním galaktickým systémem, ve kterém se sice planeta Země objevuje, lidé ji ale opustili již před stovkami let. Sérii bych zařadila do žánru young adult sci-fi - převážná většina příběhu se odehrává na některé z vesmírných lodí či planetách. Velký důraz je kladen také na vývoj technologií, a to především diaboliky, mezi které patří i hlavní hrdinka. Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů - Tyruse a Nemesis. Krvavé Impérium pokračuje tam, kde Diabolik skončil. Kniha je stejně akční a napínavá jako první díl. Autorka se tentokrát více zaměřuje na mezilidské vztahy a také to, co vlastně lidskost obnáší. První díl byl sice brutální, oproti tomu druhému to ale byl jen slabý odvar. Sama jsem byla překvapená hned několika zvraty, které si pro nás autorka připravila. Popravdě jsem očekávala, že se příběh ponese úplně jiným směrem...

Frustrovaně zařval a odhodil mě od sebe. Vznášela jsem se setrvačností a pořád ho sledovala – zajel si prsty do vlasů a evidentně uvažoval, jak tohle zachránit. Impérium bylo v jeho rukou. Všechna technologie v tomto sektoru ho poslouchala. Ale nedokázal vymazat to, co jsem udělala. A věděl to.

Výsledek obrázku pro empress s j kincaid
Zdroj
Co se týče postav, nejvíce se autorka zaměřuje na dva hlavní hrdiny. Nemesis si od prvního dílu prošla pořádným peklem. Jako diabolik je na ni pořád pohlíženo jako na nelidskou bytost, která je něco podřadného. Nemesis má narozdíl od ostatních diaboliků něco navíc - a to lidské emoce. I přes nezáviděníhodnou situaci jsem si Nemesis oblíbila a držela jsem jí palce až do samotného konce. Do  Tyruse jsem se zamilovala v prvním díle, kde i přes image opilého blázna dokázal Nemesis chránit a použít svou skutečnou inteligenci. U Tyruse si úplně nejsem jistá, co se stalo. Chápu, že toho na něj bylo moc a dostal se do těžké situace, ale i tak jsem jeho kapitoly četla o poznání méně ráda. A ten konec... Doufám, že si to u mě ještě vyžehlí, protože jinak nevím. Autorka dala prostor i vedlejším postavám, které ale většinou spřádaly vlastní plány někde ve stínech, takže jsme ani neměli možnost si je pořádně užít. Ještě bych se ráda vyjádřila k romanci, která je důležitou součástí celého příběhu. Byla jsem příjemně překvapená. Nic přehnaného a hezky to dokreslovalo celou atmosféru.

Nakonec se dostávám k vlastním dojmům z této knihy. Abych byla upřímná, od Krvavého Impéria jsem toho až tolik nečekala. Diabolik mne sice minulý rok velmi příjemně překvapil, druhé díly ale velmi často bývají vycpávkové, takže jsem se na to psychicky připravila. Upřímně nevím, jak knihu hodnotit, protože byla... zvláštní. Musím autorce přiznat velmi čtivý styl psaní, protože jsem se nenudila. Překvapilo mne ale, jak moc nemilosrdná autorka byla a jaká rozhodnutí nechala své postavy dělat. U sci-fi podobného ražení bych sice něco podobného asi měla čekat, ale stejně... A ten konec? Přiznám se, nečekala jsem ho. Pokud tedy hledáte zajímavé sci-fi s nečekanými plot twisty, tohle je přesně pro vás.

Krvavé Impérium bych doporučila všem, kteří hledají zajímavou young adult sci-fi s nečekanými plot twisty, romancí a spoustou intrik.

Děkuji společnosti albatrosmedia.cz za poskytnutí recenzního výtisku. 
Více o knize ZDE

Zdroje:
Anotace a obálky 

1 komentář :

  1. Pěkně napsáno. Mně se kniha taky moc líbila a souhlasím s tím, že autorka překvapovala, kde mohla. Jsem zvědavá na další díl, když už teď se děly tak šílené věci, co ještě bude?

    OdpovědětVymazat